my-flowers.com.ua |

У засобах масової інформації не часто піднімається питання бродячих собак. Сьогодні вирішення цієї проблеми зазвичай зводять до їх захисту, тоді як кінологи і мисливці бачать її набагато ширше. У суспільстві склалися стійкі міфи про них, як безпечних і беззахисних тварин, що не відповідає дійсності. Бродячі собаки давно перестали бути тремтячими, беззахисними тваринами, які раді недоїдкам і ховались від випадкових перехожих. Сьогодні у них зник усякий страх перед людиною, стали рівноправними господарями, захищаючи іклами свою територію.

Інколи наводять статистичні дані випадків нападу бездомних собак на людей. Особливо гостро ця проблема стоїть у містах: Києві, Одесі, Львові, Івано-Франківську. Спостерігається тенденція до збільшення чисельності бездомних собак і відповідно числа нещасних випадків. Так, тільки у 2013 р. у Богородчанському районі Івано-Франківської області зареєстровано 128 покусів собаками людей, а скільки залишилось незареєстрованих випадків - ніхто цього не знає.

Поза увагою ЗМІ залишається явище бродячих собак у мисливському господарстві. Вони наносять істотну шкоду мисливському господарству. За нашими спостереженнями для здичавілих собак характерні різноманітні способи полювання: переслідування, підкрадання з наступним стрибком на жертву, вистежування, з наступним перехватом або переслідуванням тварин, нагін на членів групи. Вибір способу залежить від виду тварин, на який проходить полювання, від чисельності собак. Коли полює зграя собак на ратичних, то застосовують нагін на членів групи. У випадку полювання однієї або двох собак найчастіше застосовують вистежування з наступним переслідуванням. Бродячі собаки пристосувались нарівні з вовками, а в деяких випадках і краще за них, незалежно від розмірів собаки (велика, мала).

Проводячи багато часу в лісі я неодноразово бачив як собаки заганяють козуль. Велика зграя собак в зимовий період коли утворюється наст може навіть добути дорослого оленя. Менші зграї собак поїдають виводки зайців, та знищують орнітофауну, яка гніздиться на землі.

Здичавілі собаки є конкурентами лисиць і борсуків за нори, корми, територію. Полювання на одній території цих звірів створює передумови для захворювання на сказ, взаємного збагачення збудниками паразитарних захворювань, загальних для цих видів.

З правової точки зору мисливці мають повне право підчас полювання на інші види тварин відстрілювати бродячих безпородних собак (Частина перша статті 33 ЗУ «Про мисливське господарство та полювання»), що також належить до службових обов'язків працівників, уповноважених здійснювати охорону мисливських угідь, і здійснюється без спеціального на це дозволу протягом року (Частина  четверта  статті  ЗУ «Про мисливське господарство та полювання»)

Серед населення побутує думка, що стерилізація може вирішити проблему бродячих собак. Насамперед, зясуємо, що представляє собою стерилізація - у самок в ході операції перев'язують (маточні) труби, а у самців - перерізають насінники. Однак самі залози, які виробляють гормони, залишаються, так що агресивність нікуди не дінеться, вони як поїдали мисливських тварин так і будуть поїдати. Ще одним вирішенням проблеми може бути відлов бродячих собак, але на даний час ситуація в країні не найкраща, є багато інших важливих проблем які потрібно вирішувати першочергово, а потім будувати нові притулки.

Причинами збільшення чисельності бродячих собак полягає у відсутності контролю за утриманням собак, погіршення фінансового становища населення, терпимого відношення до них людини, наявність доступного корму. Зменшення чисельності та повного знищення бродячих собак можна досягнути внаслідок цілорічного відстрілу, підвищення культури ставлення людини до домашніх тварин і відповідальності за їх утримання.

Районний мисливствознавець

 

Богородчанського району Іван Зіняк