my-flowers.com.ua |

Учнівське  лісництво  -  це  структурний підрозділ закладу освіти, який забезпечує потребу школярів, учнівської молоді в здобутті знань. умінь і навичок у галузі лісівництва, сприяє вихованню свідомого ставлення до праці, до охорони природи, використання та відтворення лісових ресурсів та вибору майбутньої професії. 

Учнівське лісництво створюється на базі середніх загальноосвітніх навчально-виховних закладів різних типів, позашкільних навчальновиховних закладів, відповідно до Положення про середній загальноосвітній навчальновиховний заклад, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 19.08.93 р. N 660  ( 660-93-п ), Положення про позашкільний навчальновиховний заклад, атверджене постановою Кабінету Міністрів України від 26.01.94 р. N 45 ( 45-94-п ) та керується в своїй діяльності основними положеннями Закону України  "Про  освіту"  ( 1060-12 ), Лісового кодексу України ( 3852) і створюється за спільним рішенням засновників, якими можуть бути: держлісгосп, міжгосподарський лісгосп, лісопаркове господарство, колективне сільськогосподарське підприємство, а також адміністрації шкіл, гімназій, ліцеїв, позашкільних навчально-виховних закладів ради дитячих та юнацьких організацій. Учнівське лісництво організовується в екологічно-чистих зонах лісів України.12)  

Для участі у діяльності учнівського лісництва залучаються учні VII-XI класів. Членами учнівського лісництва можуть бути учні, педагоги, науковці, спеціалісти лісового господарства тощо. Учнівське лісництво організовує свою роботу протягом року в позаурочний час.

Основою діяльності учнівського лісництва є організація навчально-виховного процесу, експериментальної й дослідницької роботи та продуктивної праці учнів. Відповідно до цього керівництвом складається та затверджується план роботи, розділами якого можуть бути:

- навчально-виховна робота;

- експериментальна й дослідницька робота;

- виробнича практика;

- організація змістовного дозвілля.

Навчання учнів здійснюється за програмами і навчальними планами, в яких передбачено теоретичні теми, практичні завдання та дослідницька робота для учнів вікових категорій II-VIII, IX-XI класів.

Основними завданнями навчально-виховного процесу в учнівському лісництві є:

- розвиток знань і навичок учнів з лісівництва, біології, екології тощо;

- оволодіння теорією і практикою ведення лісового господарства.

Експериментальна і дослідницька робота учнів - членів учнівського лісництва, проводиться відповідно до угод з науковими установами, вищими навчальними закладами за програмами або планами, затвердженими організаціями-засновниками.

Учнівське лісництво працює на спеціально закріпленій за ним території, відповідно до договору між засновниками (дирекцією лісогосподарського підприємства з навчальним закладом).

Площа учнівського лісництва поділяється на лісогосподарські ділянки (обходи).

При проведенні виробничої практики режим праці і відпочинку має відповідати санітарно-гігієнічним вимогам, віковим особливостям учнів:

- тривалість робочого дня не повинна перевищувати 4-х годин.

Члени учнівського лісництва з урахуванням вікових особливостей, можуть залучатися до виконання таких видів роботи:

- посадка і посів лісу, догляд за лісонасіннєвими плантаціями, вирощування посадкового матеріалу, озеленення населених пунктів та інше;

- постановка дослідів за завданнями господарства, наукових установ;

- заготівля лікарської сировини, грибів, збирання насіння деревних і чагарникових порід;

- підгодівля диких корисних тварин, охорона і приваблення птахів, розселення і охорона мурашників тощо.

Виховна робота і організація змістовного дозвілля учнів в учнівському лісництві здійснюється навчально-виховним закладом  та виробничим підрозділом, які є засновниками і планують відповідні заходи як на навчальний рік, так і на канікулярний період.

        На даний час утворено 7 шкільних лісництв та клуб “Юних лісових ренджерів”

Юні лісівники  Солотвинського куща чотири років поспіль вигравали першість в обласних змаганнях та брали участь  в Всеукраїнських зльотах учнівських лісництв

2013р.  -- Порогівське шкільне лісництво м. Київ ІІ призове місце.

2014р.   – Порогівське шкільне лісництво м. Луцьк

2015р.   – Порогівське шкільне лісництво м. Хмельницьк

2016р.  – Росільнянське шкільне лісництво м. Черкаси.Юні лісівники з Солотвинського лісгоспу брали участь у Всеукраїнському зльоті шкільних лісництв.

 

 

 

Команда Росільнянського шкільного лісництва державного підприємства «Солотвинське лісове господарство» (Демків Марія, Цінурчин Катерина, Зіняк Віктор) взяли участь в 10 Всеукраїнському зльоті шкільних лісництв.

Упродовж трьох днів з 11 по 13 травня на Черкащині проходив ювілейний 10-й Всеукраїнський зліт учнівських шкільних лісництв загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів. Завдяки тому, що цього року школярі Росільнянської ЗОШ I-III ст.. вибороли перше місце на обласному етапі Всеукраїнському зльоті учнівських лісництв в 2016 році. У складі делегації була Оксана Боднар – інженер з лісових культур, Марта Демків та Петро Зіняк.

Участь у заході, який відбувався на базі Черкаського обласного центру роботи з обдарованими дітьми Черкаської обласної ради, взяли команди з 23-ох областей України – переможці обласних зльотів.

Урочистості з нагоди відкриття Зльоту відвідали Перший заступник голови Держлісагентства України Христина Юшкевич, перший заступник голови Черкаської ОДА Віталій Коваль, голова Товариства лісівників України Олександр Яресько.

Протягом роботи Зльоту юні лісівники демонстрували виставки-презентації лісівничих досягнень, захищали науково-дослідницькі роботи команд у галузі лісового господарства. Для педагогів були організовані педагогічні читання. Відвідали учасники Зльоту Трушівську загальноосвітню школу, ознайомилися з роботою шкільного лісництва. На території закладу висадили пам`ятну алею з ялівців.

До складу журі увійшли освітяни, науковці, лісівники. При оцінюванні презентацій враховувалися впровадження інноваційних технологій у практику вирощування лісових культур, впровадження результатів дослідів у практику лісового господарства, дієвість профорієнтаційної роботи, якість оформлення та оригінальність презентацій. Науково-дослідницькі роботи оцінювалися за такими критеріями: новизна та актуальність досліджуваної проблеми, чіткість, повнота, логіка якість і глибина дослідження, відповідність висновків, практичне значення та рівень підготовленості до захисту роботи.

конкурсного журі Петро Мазур, завідувач наукової лабораторії виноградарства і садівництва Національного еколого-натуралістичного Центру учнівської молоді відзначив високий рівень підготовки кожного учасника змагання. Тому, за його словами, було дуже важко оцінювати роботи та презентації, бо кожна команда заслуговувала на найвищу оцінку. Лісівники вирощують ліс, а разом з освітянами ростять нове покоління своїх спадкоємців, тож це надзвичайно важливий спільний напрямок діяльності.

Протягом усього зльоту вітали гостей області танцювальні та вокальні черкаські дитячі колективи з яскравими концертними номерами. А ще була підготовлена цікава та змістовна екскурсійна програма, яка передбачала знайомство з містом Черкаси та відвідини видатних пам`яток Чигиринщини, Холодного Яру.

Всі учасники заходу отримали Почесні грамоти. Призерами Зльоту журі визнало 6 команд юних лісівників. Третє місце розподілили між собою команди Вінницької, Київської та Черкаської областей та отримали подарунки – електронні книги. Два других місця посіли команди Рівненської та Одеської областей, які нагороджені фотоапаратами. Першу сходинку посіла команда із Сумщини, отримавши в подарунок планшет.

Переможцем цьогорічного Зльоту стала команда юних лісівників Житомирської області (Мирослава Федорів, Вікторія Парфенюк, Костянтин Дмитрук), які вибороли гран-прі, кубок та отримали в подарунок ноутбук. А це означає, що естафета проведення наступного Зльоту переходить до Житомирщини.

Довідково: на сьогодні у галузі налічується 563 учнівських лісництва, в яких навчаються майже 19 тисяч дітей. 23 % учнівських лісництв забезпечені приміщеннями на базі держлісгоспів, інші функціонують на базі загальноосвітніх навчальних закладів.


 

ПРИРОДООХОРОННА РОБОТА В УЧНІВСЬКИХ ЛІСНИЦТВАХ

 

Учнівські лісництва — це надзвичайно важлива форма навчання. За ними закріплюють певні ділянки лісу, на яких діти виконують посильні для них роботи. Головне тут — не обсяги робіт і закріплена за лісництвом площа лісу, а пізнавальне і виховне значення проведених заходів, поширення і поглиблення природоохоронних знань, максимальна зацікавленість дітей, виховання у них почуття патріотизму, бережливого ставлення до природи, насамперед лісу. Дуже й дуже важливо, щоб ці лісництва не були зайвим тягарем та нудною і не цікавою роботою, щоб діти не були байдужими виконавцями. Охорона природи через освіту — один із найголовніших гасел сучасності. Дальший розвиток економіки, науки і культури не може здійснюватися без врахування наслідків впливу людини на природу.

Бути освіченим в питаннях охорони природи — обов'язок кожної людини. Охорона природи і розуміння необхідності примноження її багатств повинна бути складовою частиною світогляду людини. Важливе значення має не лише поширення природоохоронних знань, прищеплення любові по природи, а й виховання наполегливості, допитливості, працелюбності, кмітливості, спостережливості та почуття відповідальності за все те, що відбувається навколо.

В процесі спілкування природа дає дітям можливість відчути, наскільки цікава і корисна їхня праця. В учнівських лісництвах виховна робота поєднується з дослідницькою та творчою працею у лісі. Основне спрямування роботи лісництв — вивчення природних явищ та їх закономірностей.

На даний час ДП «Солотвинське лісове господарство» співпрацює з 5шкільними лісництвами.

Манявське шкільне лісництво

с.Манява (Богородчанский район, Ивано-Франковская область) вул.незалежності 10

68044

Мартинюк Богдан Дмитрович

Солотвинське шкільне лісництво

БОГОРОДЧАНСЬКИЙ Р-Н, Смт Солотвин ВУЛ. ГРУШЕВСЬКОГО 17

41-1-47

Василів Надія Антонівна

Підгірське шкільне лісництво

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКА ОБЛ., БОГОРОДЧАНСЬКИЙ Р-Н,

С.Підгір’я

Підгірська ЗОШ 1-2 ст

57284

Остапишин Тетяна Ярославівна

Порогівське шкільне лісництво

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКА ОБЛ., БОГОРОДЧАНСЬКИЙ Р-Н, С.Пороги  ВУЛ. Січ. Стрільців 94

63-4-24

Дмитрів Леся Петрівна

Росільнянське шкільне лісництво

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКА ОБЛ., БОГОРОДЧАНСЬКИЙ Р-Н,С.Росільна вул.. Шевченка 66

Демків Марта Дмитрівна