my-flowers.com.ua |

      За Австро-Угорщини деревину в Карпатах сплавляли вниз гірськими ріками. Саме річки та повноводні гірські потоки були на той час лісовими дорогами. Старі залізничні колії та дороги хоч будувались добротно, та давно вже були зруйновані. Тож нині питання будівництва лісових доріг є особливо актуальне.

      У сьогоднішніх реаліях лісові шляхи мають важливе значення не лише для лісової промисловості. Вони мають також і соціальну важливість, адже сполучають віддалені гірські села і водночас зменшують відстань між ними.

 На думку фахівців, густота дорожньої мережі карпатських лісів є дуже низькою. У гірських лісах є багато стиглих і перестійних насаджень, які недоступні для господарського використання через відсутність доріг. Через те, що нема шляхів, надто важко встановити пастки для короїдів на смереках, контролювати відновлення карпатської флори.

 Ми, Державне підприємство ,,Солотвинське лісове господарство’’, почали знайомитися з досвідом роботи іноземних партнерів і звернули увагу на австрійські технології по будівництву лісових доріг. Неймовірно, але у Австрії програма прокладання лісових доріг існує вже понад 100 років. Маючи на своїй території значно вищі й складніші гори – Альпи, – ця країна домоглася рекордної для Європи густоти гірських доріг. Нині ними опоясана практично кожна гора, а австрійські лісівники мають доступ до кожного клаптика лісової території. Наявність розгалужених лісових доріг дозволяє австрійцям не тільки заготовляти, висаджувати нові дерева, але й належно доглядати за існуючими, вберігати їх від шкідників та пожеж.

      Перші кілометри нових лісових доріг на території ДП ,,Солотвинське лісове господарство’’ було споруджено у 2008 році. Було зрозуміло, що власними силами не осилити проблему. Отож, вирішили запросити до співпраці австрійських фахівців із їхнім багатим досвідом. За проектом Українського науково-дослідного інституту гірського лісництва імені П. Пастернака було споруджено 16,2 км дороги    від  заказника загальнодержавного значення урочище «Скит Манявський»  до одного  з найвищих і найпривабливіших водоспадів Карпат на річці Манявці. Будівництво тривало до 2013 року у більшості за власні кошти підприємства і тільки частково за кошти держбюджету.

 

«Ця місцевість надає сил, енергії, робить людину іншою, – поділився голова облдержадміністрації Михайло Вишиванюк. – Якщо тут будуть обладнані місця для відпочинку, напрямок до Манявського водоспаду стане одним з кращих туристичних маршрутів».

«Лісову дорогу прокладали, використовуючи досвід австрійців, – зазначив начальник обласного управління лісового та мисливського господарства Олексій Голубчак. – Ми завжди будували дороги вздовж річок і потоків, австрійці споруджують дороги по схилах. Для того, щоб вода потім не руйнувала дорожнє полотно».

 

Будівництво цієї дороги дало можливість доступу до віддалених кварталів лісництв, скоротилась відстань доставки лісопродукції до пункту відвантаження .

 Почерпнувши досвід австрійських фахівців будівництва нових лісових доріг, ми гордимось тим що маємо також хороших своїх спеціалістів на підприємстві, які почали споруджувати ці чудові лісові шляхи, які жодним чином не поступаються за якістю зарубіжним, але значно випереджають останні за нижчою вартістю.

 

 А технологія нашого дорожнього будівництва нічим не відрізняється від роботи іноземних фахівців: перед початком будівництва майбутньої лісової дороги попередньо проводимо обстеження лісового масиву в натурі, разом із провідними науковцями проводимо консультації, оцінюємо можливі негативні впливи, які можуть мати місце в результаті проведення заходу, оцінюємо ступінь впливу і визначаємо спеціальні заходи, які вживатимуться для пом’якшення впливу лісогосподарського заходу на навколишнє середовище.  Проводиться трасування лісової дороги та відвід лісу під прорубку. Пізніше спеціалізованою лісозаготівельною бригадою в складі двох чоловік проводимо валку дерев

 Напрацювання в цьому плані є і ми будемо їх застосовувати й надалі, адже складено програму будівництва лісових доріг до 2015 року.

 Тож крок за кроком будемо просуватись в гірські глибини, щоб допомогти природі подолати всихання смерекових насаджень, на належному рівні вести лісову господарку і, безперечно, внести свою рекреаційну лепту в розвиток Богородчанщини.

 

Оголошення

про намір будівництва лісових доріг в 2012-2013 роках

 

З підписанням «Рамкової конвенції про охорону та стійкий розвиток Карпат», Україна взяла на себе зобов'язання використовувати ринкові інструменти, що повинні узгоджуватися з міжнародними принципами екологічно збалансованого управління лісами. В цьому документі, який вступив в дію з початку 2006 року і має за мету поліпшення якості життя, зміцнення місцевих економік та громад, збереження природних цінностей та культурної спадщини, значна увага приділяється досягненню сталого розвитку лісового господарства та транспорту.

На виконання протокольного рішення наради Державного агентства лісових ресурсів України щодо організації виконання робіт з будівництва лісових автомобільних доріг в 2012 році від 30.05.2012 року, протокольного рішення наради Івано-Франківського обласного управління лісового та мисливського господарства від 06.06.2012 року, державної цільової програми «Ліси України», продовження розвитку лісо-транспортної мережі підприємств лісової галузі, відповідно до планів будівництва лісових автомобільних доріг на 2012-2013 роки, окремого доручення Івано-Франківської обласної державної адміністрації за результатами зустрічі громадськості Богородчанського району з керівництвом області – «Громада і влада» 10 травня 2012 року, а також з метою організації роботи з будівництва лісових доріг в 2012-2013 роках ДП «Солотвинський лісгосп» планує побудувати  дороги  у Манявському, Яблунському, Росільнянському, Гутянському  лісництвах.

 До лісових масивів прилягають сільськогосподарські угіддя, де щорічно місцеве населення випалює сухе різнотрав'я. Створення транспортної інфраструктури забезпечить доступ до недоступного лісосічного фонду лісгоспу. Вищенаведене підкреслює актуальність і необхідність вдосконалення транспортної інфраструктури лісових територій та застосування принципів наближеного до природи лісівництва. Її будівництво створить умови для вирішення актуальної проблеми похідних ялинників за рахунок проведення оздоровчих заходів в таких деревостанах. В цілому, прокладання лісової автомобільної дороги сприятиме проведенню заходів, спрямованих на покращення охорони та захисту природних комплексів, наявних в лісництвах, а також забезпечить можливість організації пізнавальних екскурсій та екологічних стежок.

Манявське лісництво

 Урочище «Криниці» Кв.28 вид.8,10,36,20,22 Кв 16вид.11,61,44,24,21,23,29,28,30,57,58; урочище «Перехрестя» Кв. 15вид.13,12,4,18;

урочище «Кобили»  Кв.19 вид.10,12,13,15,  площа 10,4 га, загальною довжиною 4,6 км

 

Росільнянське лісництво

 Урочище «Грабівка»  Кв.9 вид. 1-4 Кв.4 вид.17,18,19; Кв.9 вид. 4,11,12,14 Кв.10 вид.1-5  площа 1,3 га, загальною довжиною 1,6 км.

 

Гутянське лісництво

 Урочище «Бистрий»  кв. 52 вид.14; 15;кв. 51вид.3; 4; 6  площа 0,4 га, загальною довжиною 0,6 км. 

Яблунське лісництво

Урочище «Бистрий»  кв.25 вид.8; 40; 41;кв.26 вид. 40; 44, 46 площа 0,4 га, загальною довжиною 1,0 км.

Дане повідомлення було викладено у глобальну мережу інтернет, як консультація, запланований захід  та обговорення  із третіми зацікавленими сторонами, особами або  представниками організацій, чия думка про управління лісовими насадженнями повинна бути прийнята до уваги.

Координати:

 77753 Івано-Франківська область, Богородчанський район,

смт. Солотвин, вул. Грушевського, 22.

Тел. (3471) 41-9-44; 41-4-07, Факс (3471) 41-9-44,

 

Оголошення

про намір влаштування протипожежних розривів в 2012-2013 роках

 

Враховуючи з кожним роком значне підвищення температури, що спричиняє велику кількість пожеж у лісових масивах, та з метою недопущення  загорянь на території лісового фонду під час весняно-літнього пожежонебезпечного періоду ДП «Солотвинське лісове господарство» планує провести розрубку протипожежного розриву:

Лісовий заказник місцевого значення «Комарники»

-          Манявське лісництво, Кв. 20 вид. 9,11 площа 0,4 га, загальною довжиною 140 метрів.

-         Манявське лісництво, Кв. 14 вид. 19 площа 0,9 га, загальною довжиною 365метрів.

-         Манявське лісництво, Кв. 13 вид. 27,43,40 площа 0,9 га, загальною довжиною 1100 метрів.

Дане повідомлення було викладено у глобальну мережу інтернет, як консультація, запланований захід  та обговорення  із третіми зацікавленими сторонами, особами або  представниками організацій, чия думка про управління лісовими насадженнями повинна бути прийнята до уваги.

Координати:

 77753 Івано-Франківська область, Богородчанський район,

смт. Солотвин, вул. Грушевського, 22.

Тел. (3471) 41-9-44; 41-4-07, Факс (3471) 41-9-44,

 

Оголошення

про намір будівництва лісових доріг в 2014 році

ДП «Солотвинський лісгосп» планує побудувати  дороги  у Яблунському лісництві.

Урочище «Липники»  кв.28 вид.59 площа 0,4 га; кв.30 вид. 1 площа 0,5 га, кв.16 вид. 29,33 площа 0,5 га;

Урочище «Кирів потік»  кв.19 вид. 9 площа 0,3 га; кв.19 вид. 14 площа 0,5 га; кв.19 вид. 21 площа 0,4 га; кв.19 вид. 22 площа 0,5 га; кв.30 вид. 5,6 площа 1,2 га.

Загальна протяжність дороги становить  4,0 км.

Дане повідомлення було викладено у глобальну мережу інтернет, як консультація, запланований захід  та обговорення  із третіми зацікавленими сторонами, особами або  представниками організацій, чия думка про управління лісовими насадженнями повинна бути прийнята до уваги.

Оголошення

про намір будівництва лісових доріг в 2015 році

ДП «Солотвинський лісгосп» планує побудувати  дороги:

Яблунське лісництво

Урочище «Шиворіс»  кв.19 вид.61 площа 2,7 га;

Урочище «Малиновище кв.39 вид. 32 площа 0,5 га

Манявське лісництво

Урочище «Цекіт»  кв.9 вид.54 площа 1,4 га; кв.10 вид.36 площа 0,8 га; кв.11 вид.42 площа 2,0 га; кв.12 вид.26 площа 1,0  га; кв.13 вид.52 площа 3,0 га;

Загальна протяжність дороги становить 7,9 км.

 

Обгрунтування будівництва лісової автомобільної дороги

Яблунського лісництва ДП «Солотвинський лісгосп» 2015 року

 1. Підставою для будівництва лісових автомобільних доріг лісогосподарського
  призначення на території лісового фонду ДП „Солотвинське ЛГ" є:
 • своєчасне виконання комплексу лісогосподарських робіт у відповідності до Проекту організації та розвитку лісового господарства;
 • забезпечення ритмічного вивезення деревини від рубок формування і оздоровлення лісів;
 • охорона хвойних молодняків і середньовікових насаджень у відповідності до Проекту протипожежних заходів;
 • виконання біотехнічних заходів спрямованих на відтворення та збереження мисливських тварин у відповідності до Проекту організації та розвитку мисливського господарства;
 • збереження стійкості насаджень, запобігання розвиткові патологічних процесів у лісі, зменшення шкоди, що завдається шкідниками, хворобами, стихійними природними явищами та техногенними впливами;
 • покращення природних та економічних умов ведення мисливського господарства, можливостей виконання заходів щодо охорони, раціонального використання, відтворення мисливських тварин, збереження та поліпшення стану угідь;
 1. Очікуваний ефект від будівництва лісових автомобільних доріг
  лісогосподарського призначення на території лісового фонду ДП „Солотвинське ЛГ" є:
 • своєчасне освоєння наявного лісосічного фонду та залучення додаткових лісових ресурсів;
 • збільшення загальної площі лісів шляхом створення лісових культур лісовідновлювальних на зрубах, згарищах, рідколіссях, загиблих насадженнях на площі - 10 га та шляхом природного відновлення лісу на площі - 30 га;
 • проведення агротехнічного догляду за лісовими культурами на площі - 40,5 га;
 • проведення вибіркових санітарних рубок на площі - 70 га;
 • доповнення лісових культур на площі – 40,5 га;
 • освітлення на площі - 50 га;
 • поверхневе поліпшення сіножатей на площі - 0,8 га;
 • проріджування на площі - 15,0 га;
 • прохідна рубка на площі - 48 га;
 • проведення лісовідновних смугових рубок на площі - 7,5 га з сумарним запасом -1,7 тис.м3;
 • проведення суцільних санітарних рубок на площі - 6,5 га з запасом – 1,3 тис.м3;
 • розчищення окружних меж на площі - 0,4 га;
 • ремонт і утримання стежок на площі - 0,1 га;
 • розчищення квартальних просік на площі - 0,3 га;
 • зменшить обсяги експлуатаційної ерозії;
 • створить умови ефективного ведення природно-заповідної справи, розвитку туризму та рекреації;

дозволить впроваджувати передові технології на лісозаготівлях і вивезенні деревини великовантажним автотранспортом.

 

ДБН.1.1-1-2000

 

Виконав: Інженер лісового господарства                                 Лешко Д.М

Оголошення

про намір будівництва лісових доріг в 2017 році

ДП «Солотвинський лісгосп» планує побудувати  дороги:

Яблунське лісництво

Урочище «Шиворіс» 

кв.40 вид.24 площа 2,8 га;кв.41 вид.28 площа 1,6 га; кв.42 вид.37 площа 2,2 га; кв.43 вид.30 площа 1,1 га;

Загальна протяжність дороги становить 3,2 км.